Automotywacja cz. III – Podejśćie biologiczne

Artykuł ten ma charakter popularno-naukowy. Ukazuje on istotny wpływ, wielu czynników biologicznych na Twoją motywację, poczucie szczęścia, życiową energię. Wiele osób pomija ten aspekt w przypadku motywacji, a to właśnie on w wielu przypadkach powoduje jej brak lub nawet całkowity zanik.

 

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu, zaczniesz obserwować i w pewnym sensie “słuchać” swojego ciała, które bardzo często wysyła sygnały, na temat swoich potrzeb, niedoborów, chorób. Tematyka ta jest bardzo rozległa, a poniżej opisane zagadnienia to tylko niewielka część, która mam nadzieję wzbudzi w Tobie pewne przemyślenia i przeniesie Twój rozwój na wyższy poziom.

 

Wszystkie opisane poniżej czynniki mają bezpośredni lub pośredni wpływ na Twoją motywację szczęście, pewność siebie, samoocenę, energię życiową. Wiedza na ich temat, umożliwi Ci większą kontrolę nad swoim ciałem i uświadomi Ci być może, jak wiele w tej kwestii, zależy od Ciebie.

 

1) Hormony szczęścia .

smiles 1“Hormony, substancje wytwarzane w gruczołach wewnątrzwydzielniczych lub wyspecjalizowanych grupach komórek, przekazywane przez nie wprost do krwi, mające silne pobudzające lub hamujące działanie na procesy biochemiczne, poprzez które przejawia się ich regulacja i sterowanie czynnościami różnych tkanek i narządów.” http://portalwiedzy.onet.pl/

 • Dopamina – hormon wytwarzany przez neurony w mózgu i rdzeniu kręgowym. Hormon ten przyczynia się do odczuwania przyjemności, jednak jej nadmiar burzy spokój. Dopamina w przypadku przeciętnego człowieka, jest jednak wydzielana w odpowiednich ilościach, a jej nadmiar występuje tylko w przypadkach korzystania z używek takich jak: nadmierna ilość alkoholu i kawy, marihuana, kokaina, amfetamina lub chorób.

Poziom dopaminy można podnieść w bezpieczny, naturalny sposób poprzez np.:

– Włączenie do swojej codziennej diety dojrzałych bananów, bogatych w chininę dopaminową. Jest to naturalnie występująca forma dopaminy. Obszary, w których jest jej najwięcej, można dostrzec gołym okiem – są to brązowe obszary banana (występujące często po jego obiciu).

– Ogranicz spożycie produktów bogatych w cukier prosty i tłuszcze nasycone. Duża ilość tych substancji w Twojej diecie, może wywoływać choroby związane z układem krwionośnym, ale również obniży poziom wydzielanej dopaminy.

– Spożywaj produkty bogate w antyoksydanty. Neutralizują one wolne rodniki w Twoim organizmie. Jest to ważne, ponieważ to m.in. one zmniejszają poziom wydzielanej dopaminy. Produkty bogate w przeciwutleniacze to, np. marchew, dynia, morela, papryka czerwona, pomidor, natka pietruszki, szczaw, szpinak, sałata, żółtka jaj, tłuste morskie ryby, owoce cytrusowe, kiwi, porzeczki, dzika róża, truskawki, czerwona herbata, zielona herbata, orzech brazylijski, migdały, ziarna słonecznika, ziarna sezamu.

 •  Serotonina – hormon produkowany w pniu mózgu. Serotonina odpowiedzialna jest m.in. za proces snu (jej niedobór powoduje bezsenność), wpływa na potrzeby seksualne, zachowania impulsywne i apetyt. Jest to hormon odpowiedzialny za uczucie szczęścia i przyjemności To właśnie on odpowiada za wysoką samoocenę oraz utrzymanie dobrego nastroju.

Ciekawostka:

“Niski poziom serotoniny odkryto między innymi u podpalaczy, samobójców i dzieci maltretujących zwierzęta. Na podstawie pomiarów stężenia serotoniny we krwi przewidziano eksperymentalnie, który z bandytów wypuszczonych na wolność ponownie popełni przestępstwo. Serotonina działa relaksująco i usypia. Przestępca zrelaksowany nie jest więc groźny. Zwłaszcza kiedy śpi.” www.mowimyjak.pl 

Jak podnieść poziom serotoniny w Twoim organizmie:

– Spożywaj w rozsądnych ilościach produkty niskobiałkowe, bogate w zdrowe węglowodany i tłuszcze. Badania potwierdzają, iż zbyt mała ilość zdrowych węglowodanów i tłuszczów w diecie, powoduje obniżenie poziomu produkowanej przez organizm serotoniny. Produkty, które w odpowiednich ilościach warto wprowadzić do swojego jadłospisu to np. ryż brązowy, makaron pełnoziarnisty, gorzka czekolada (z jak największą zawartością kakao – powyżej 70%), warzywa, ryby.

– Uprawiaj sport – wg naukowców nawet 25 minut wysiłku fizycznego dziennie, wspomaga wydzielanie serotoniny.

 •  Endorfina – hormon produkowany w podwzgórzu i głównie w miejsach mózgu, uważanych za siedzibę uczuć i odczuwania przyjemności . “Wewnętrzna morfina” zmniejsza bół, wywołuje uczucie błogostanu, przyjemności; to ona jest odpowiedzialna za doskonałe samopoczucie i zadowolenie z siebie. Działanie tego hormonu jest często uzależniające.

Ciekawostki:

“W latach 60. w eksperymentach na szczurach pokazano, że elektryczna stymulacja tych miejsc budzi w zwierzętach doznania tak intensywnej ekstazy, że wolą paść z wyczerpania niż przerwać doświadczenia” www.wikipedia.pl

“Wytwarzanie substancji chemicznych wpływających na dobry nastrój nie jest monopolem człowieka. Endorfiny wytwarza bardzo wiele organizmów, nawet jednokomórkowych. Szczęście towarzyszy więc życiu od miliardów lat.

Niektóre wirusy, chcąc wtargnąć do wnętrza komórki, używają tych samych furtek co substancje chemiczne decydujące o dobrym nastroju. Kiedy komórki człowieka szczęśliwego są zajęte wpuszczaniem substancji decydujących o dobrym nastroju, wirusy dobijają się na darmo i odchodzą z kwitkiem.” www.mowimyjak.pl

Bodźce, warunkujące wydzielanie endorfin, to :

– Śmiech, a nawet myślenie o śmiechu.

– Stres wywołany zimnem, które powoduje zwiększenie wydzielania endorfin – jest to reakcja obronna organizmu na zimno.

– Zbliżenia seksualne, pocałunki zwiększają poziom endorfin we krwi nawet o 200%.

– Doprawianie pokarmów niektórymi przyprawami (często ostrymi), powoduje zwiększenie ilości endorfin we krwi. Przykładem takiej przyprawy jest np. papryka chili.

– Wysiłek fizyczny również powoduje wzrost wydzielania tego hormonu. Spowodowane jest to m.inn. powstawaniem mikro-uszkodzeń mięśni podczas treningu, a endorfina służy w tym przypadku jako reduktor uczucia bólu.

images12) Pozostałe hormony.

Duża ilość osób uważa, że testosteron jest hormonem w pełni odpowiedzialnym za pewność siebie, umiejętności podejmowania decyzji. Jest to w praktyce pół-prawda. Hormon ten, owszem spełnia te funkcje, ale bez umiejętności radzenia sobie ze stresem – jest mało efektywny. Za umiejętność radzenia sobie ze stresem, odpowiedzialna jest ilość kortyzolu. Prawdziwa pewność siebie jest w takim razie połączeniem dwóch czynników – wysokiego poziomu testosteronu i niskiego poziomu kortyzolu.

 • Testosteron – hormon wydzielany w korze nadnerczy oraz u kobiet: w jajnikach i łożysku, a u mężczyzn : w jądrach. Hormon ten posiada liczne funkcje, jednak w kontekście tego tematu, jest on odpowiedzialny np. za:

– stany, takie jak: niezależność, agresja, zdecydowanie, śmiałość, wybuchowość;

– większą pewność w podejmowaniu decyzji.

 • Kortyzol – hormon wydzielany w korze nadnerczy. Pomaga on przestawić organizm na tryb „walki lub tryb ucieczki”, jest odpowiedzialny za uczucie stresu.

Bardzo ciekawe badanie dotyczące tych hormonów, zawierające sposoby pozwalające na dowolne manipulowanie ich ilością:

[learn_more caption=”http://www.youtube.com/watch?v=WgPyxtQFs3A”] http://www.youtube.com/watch?v=WgPyxtQFs3A[/learn_more]

15664116001200chmura-nie3) Słońce.

Jak już pewnie nie raz zauważyłeś, to właśnie słoneczna pogoda potrafi sprawić, że cały Twój dzień staje się lepszy, żywszy, pełniejszy. Nie jest to oczywiście przypadkowe. Za wszystkim stoi tak naprawdę szereg reakcji biochemicznych, których być może dotąd nie byłeś świadomy.

Ciekawostka:

“Ludzie wiedzieli o korzyściach płynących z promieni słonecznych od setek, setek lat. Na przykład, Grecy oraz Rzymianie gustowali w kąpielach słonecznych, włączali je do obowiązku służby wojskowej jako sposób na poprawę sprawności i pogody ducha własnych żołnierzy.” www.trener.pl

Pozytywne oddziaływanie światła słonecznego, to:

– stymulowanie produkcji testosteronu – ma to korzystny wpływ np. na wyniki sportowe (więcej o tym hormonie w punkcie 2)

– wspomaga wydzielanie melatoniny, która spowalnia procesy starzenia się oraz korzystnie wpływa na jakość snu

– wzmocnienie systemu odpornościowego

– zmniejszenie liczby cholesterolu we krwi

– poprawienie krążenia, przez zwiększenie ilości tlenu we krwi

– regulowanie metabolizm.

Światło słoneczne to życiodajna energia, z której warto korzystać. Pamiętaj jednak, by robić to z umiarem. Promienie UV w nadmiarze, mogą spowodować wiele skutków niepożądanych.

4) “Energetyki” z natury.5QDy9Ih00fL9hw0Jux22V6pLojuK2P

 • Kofeina„(Coffeinum, znana również jako teina, gdy źródłem jest herbata, guaranina (z guarany), mateina (z yerba mate)) – organiczny związek chemiczny, alkaloid purynowy znajdujący się w surowcach roślinnych. Może również być otrzymywana syntetycznie. Została odkryta przez niemieckiego chemika Friedricha Ferdinanda Rungego w 1819 roku.” www.wikipedia.pl

Fakty i mity.

[learn_more caption=”http://www.sfd.pl/Kofeina__fakty_i_mity-t313509.html”] http://www.sfd.pl/Kofeina__fakty_i_mity-t313509.html[/learn_more]

Osobiście preferuję wszelkiego rodzaju herbaty. Głównie ze względu na ich subtelniejsze, ale bardziej długotrwałe działanie.Ponadto herbaty, oprócz działania pobudzającego, mają ogromną gamę  innych zalet.  Natomiast kofeina, zawarta w kawie , działa na mnie  chwilowo, po czym odczuwam nagły spadek energii, co w praktyce może być przydatne – ale tylko w szczególnych przypadkach.

Kilka słów o herbatach, które piję na codzień:

Zielona herbata – właściwości:green-tea

– Hamuje rozwój bakterii w układzie pokarmowym, pobudza go do wydzielania soków trawiennych.

– Napar z pierwszego parzenia działa pobudzająco, z drugiego uspokajająco.

– Obniża ciśnienie krwi, poprawiając przy tym krążenie.

– Flawonoidy, w niej zawarte, wzmacniają naczynia krwionośne i przeciwdziała zakrzepom krwi.

– Jest bogata w witaminy C, E, B, sole mineralne

– Jest moczopędna, co pozwala na szybsze usuwanie toksyn z organizmu.

– Fluor, w niej zawarty, chroni zęby przed próchnicą.

– Wspomaga odchudzanie, przez przyspieszenie metabolizmu.

– Zawarte w niej garbniki zapobiegają nowotworom.

– Chłodny napar może służyć do przemycia przy zapaleniu spojówek oraz powiek.

Czerwona herbata – właściwości:Red-Tea2

– stymuluje metabolizm, proces trawienia, a co za tym idzie – wspomaga odchudzanie

– poprawia krążenie krwi

– jest bogata w minerały i mikroelementy takie jak: fluor, wapń, mangan, teinę

– wzmacnia organizm

– poprawia pamięć, koncentrację i nastrój

– przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu.

Yerba Mate – właściwości:yer

– likwiduje objawy zmęczenia

– rozluźnia

– naturalnie pobudza ciało i umysł

– stymuluje Centralny Ośrodek Nerwowy

– reguluje przemianę materii

– podnosi sprawność fizyczną, intelektualną, poprawia koncentrację

– likwiduje podenerwowanie

– stymuluje osłabiony układ nerwowy

– zawiera witaminy : A, B1, B2, C oraz żelazo, potas, wapń, magnez, krzem, fosforany, chlorofil, sód, mateinę, cholinę.

Podczas przyrządzania tych herbat, można dodać do nich wyciśniętą cytrynę lub/i imbir. Dodaje to nieco smaku, a ponadto cytryna bogata jest w witaminę C (informacje na temat witamin poniżej), natomiast imbir to roślina:

– zwiększająca koncentrację,
– wzmacniająca układ odpornościowy,
– zapobiegająca wzdęciom
– wspomagająca usuwanie toksyn z organizmu
– zwiększająca libido
– poprawiająca ukrwienie mózgu, pamięć
– poprawiająca krążenie.

 • 6775722-surowy-tekturowy-lososia-brokuly-cytryna-zwyczajna-i-oliwek-oliwy-na-pokladzie-drewniane-rozbioruKwasy tłuszczowe Omega-3 – kwasy te, m.in. obniżają poziom cholesterolu we krwi, zbawiennie działają na układ krwionośny, wspomagają odbudowę stawów, ale również odpowiadają za nastrój i zachowanie. Badania wskazują, iż osoby u których poziom tego kwasu we krwi jest wysoki, są przyjaźnie nastawione do świata i mniej podatne na depresję. Zwiększają one ilość istoty szarej w mózgu (głównie w jego strutkturach odpowiedzialnych za nastrój i emocje).

Produkty bogate w tłuszcze Omega-3 to: dorsz, łosoś, śledź, orzechy włoskie, olej lniany, sardynki, oliwa z oliwek, olej kokosowy, olej sezamowy, olej z pestek winogron.

 • Witaminy – są to związki organiczne, niezbędne w procesach biochemicznych. Najczęściej tworzą one koenzymy, czyli substancje, wspomagające pracę enzymów. Organizm ludzki potrzebuje niewielkich ilości witamin, ale nie jest on zdolny, do syntezy wszystkich typów witamin.

Dobre źródło informacji na temat witamin : 

 

[learn_more caption=”http://www.witaminy.org.pl/”] http://www.witaminy.org.pl/[/learn_more]

 

Nawiązując jednak do tematu tego artykułu, najważniejszymi w tym aspekcie są witaminy B i C. Spożywanie produktów bogatych w te witaminy, powoduje poprawę kondycji psychicznej i zmniejszenie uczucia stresu.

Źródła tych witamin: B (świeże produkty mleczne, mięso, szpinak), C (cytryna, czerwona papryka, czarne porzeczki, truskawki, cytrusy, natka pietruszki).

 • bakterie_woda_butelkaWoda 

Organizm, który jest odpowiednio nawodniony, funkcjonuje zdecydowanie lepiej, a co za tym idzie – nasza kondycja fizyczna i psychiczna jest lepsza. Ponadto woda wpływa korzystnie na samopoczucie, nastrój. Pozwala ona również efektywniej zwalczać stres (podczas, którego często czujemy pragnienie) oraz może być dobrym lekarstwem na ból głowy. Ilość spożywanej wody najłatwiej określić tzw. zasadą 8×8, która określa, że powinno się pić dziennie 8 szklanek wody. Jest to w przybliżeniu jakieś 2l wody na dzień. Ilość spożywanej wody jest jednak kwestią mocno indywidualną, ponieważ w dużej mierze zależy od: trybu życia, personalnych predyspozycji, diety i wielu innych. Pamiętaj o umiarze w spożywaniu wody, ponieważ zarówno jej nadmiar, jak i niedobór mogą wywoływać pewne dysfunkcje, powikłania.

Masz pytania? Propozycje na artykuł? Inne ciekawostki, spotrzeżenia, wnioski? – Zapraszam do komentowania.

 

http://odwazsiezyc.eu/

 

Tomek Teresiński
teresinskitomasz@gmail.com

You may also like...

 • ka009

  Kolejna bardzo dobra część artykułu, ciężko mieć nawet co do niego jakieś pytania, bo chyba to co najważniejsze jest w nim zawarte.