Automotywacja cz. II – Filmy i książki

Automotywacja cz. II

W tej części chciałbym przedstawić wam konkretne przykłady “motywatorów”.. Będą to materiały, na które trzeba poświęcić troszkę więcej czasu niż na kilkusekundowe fotocytaty czy filmik motywacyjny.

 

1) Rocky (film)

 

“Nieważne, jak mocno bijesz, ale jak dużo jesteś w stanie znieść i nadal iść do przodu.”

 

Jest to film, o którym mógłbym napisać naprawdę wiele, bo również wiele zmienił w moim życiu. Wszystkie części “Rocky’ego”, a jest ich sześć, zawierają wiele scen motywacyjnych, które naprawdę zapadają na długo w pamięci i przeradzają się w długotrwałą motywację. Przesłanie tego filmu z części na część jest inne,co spowodowane jest moim zdaniem zarówno “dojrzewaniem” widzów jak i samego Sylvestra Stallone. Film ten na pewno wniesie coś w Twoje życie – nawet jeśli nie jesteś miłośnikiem boksu, czy w ogóle sportu. Poruszane tematy są ponadczasowe i odnoszą się praktycznie do wszystkich sfer ludzkiego życia.

 

2) Po prostu walcz (film)

 

“Bezczynność też ma konsekwencje.”

 

Film ten zakwalifikowałbym do typowych motywatorów sportowych. Fabuła tego filmu może nie należy do skomplikowanych, ale jego wykonanie idealnie spełnia zadanie “motywatora”. Pobudzająca muzyka, dużo scen treningowych i walk, świetne przesłanie. To wszystko składa się na niesamowity film, który wniesie w Twoje życie coś więcej niż motywację, którą napewno znajdziesz po jego obejrzeniu.

3) Siła spokoju (film) i “Droga miłującego pokój wojownika” (książka)

 

“Niektórzy ludzie przeżywają swoje całe życie, nigdy się nie budząc.”

Film “Siła spokoju” jest dla mnie szczególnie ważny. To od niego zaczęła się moja przygoda z tym portalem i “droga” do bycia szczęśliwym, zmotywowanym, spełnionym, żyjącym “tu i teraz”. Film ten to filozofia szczęścia, motywacji, sposobu na życie w pigułce. Jest to jednak bardzo okrojona adaptacja książki. Film ten może jednak pomóc Ci podjąć decyzję, by tę książkę przeczytać. Bardzo polecam zarówno obejrzenie filmu jak i lekturę tego dzieła. Oba dzieła mogą wnieść naprawdę wiele do Twojego życia.

 

3) Huragan (film)

 

“Nienawiść wsadziła mnie do więzienia. Miłość mnie z niego wyciągnie.”

Kolejny godny obejrzenia film. Świetny motywator, którego przekaz (jak również powyższych dzieł) nie może być zaszufladkowany wyłącznie do kwestii motywacji. Niesamowity przekaz i oparta na wątkach biograficznych historia Rubina “Hurricane” Cartera. Film ten określiłbym jako idealnie połączenie motywacji sportowej oraz filozofii życia.

 

4) Potęga podświadomości (książka)

 

“Kto czuje się zdrów, wyzdrowieje. Kto czuje się bogatym, będzie nim. Jak ty się czujesz?”

Książka ta należy do jednych z pierwszych w tej tematyce, którą miałem okazję przeczytać. Jest to naukowe, ale również i psychologiczno – filozoficzne przedstawienie tego, czym jest podświadomość i jak działa. J. Murphy przedstawia działanie podświadomości na konretnych przykładach ze swoich doświadczeń. Książka ta to zbiór sposobów na lepszą kontrolę pewnych sfer pracy ludzkiego mózgu, a co za tym idzie na lepsze, efektywniejsze, szczęśliwsze życie. Wiele sposobów zawartych w tej książce znałem jeszcze przed jej przeczytaniem. Ale dopiero lektura tej książki, uświadomiła mi ich znaczenie i pozwoliła na efektywniejsze wykorzystywanie tych metod, a co za tym idzie swoich możliwości.

 

5) W pogoni za szczęściem (film)

 

“Jeśli masz marzenie, musisz je chronić. Ludzie nie potrafią sami czegoś zrobić, więc mówią, że ty też nie możesz. Jeśli czegoś chcesz, to zdobądź to. Kropka.”

 

Kolejny bardzo inspirujący film, kolejna świetna rola Willa Smitha. Film udowadnia, że spełnianie marzeń ma sens. Każdy cel, marzenie jest do spełnienia, choć często nie jest to łatwe. Jednak wszystko ma swoje miejsce i sens. Historia oparta na faktach, co wyzwala jeszcze więcej emocji podczas oglądania tego filmu.

 

6) Nietykalni (film)

 

Ten film to świetna komedia. Cecha ta połączona z niesamowitą, opartą na faktach historią, niosącą potężne przesłanie, tworzy dla mnie komedie idealną. Zestawienie dwóch całkowicie odmiennych środowisk, podejść do życia w postaci głównych bohaterów – to idealny materiał na komedię. Jest to jednak również idealny materiał do wysnucia pewnych przemyśleń, których ten film jest pełen.

7) Champion (film)

 

“Improwizacja,adaptacja, przezwyciężanie.”

Trzy-częściowy film o tematyce sportowej, a dokładnie sztuk walki. Moim zdaniem najlepsze części to I i III. Pierwsza część zachwyca swoim klimatem, potężną inspiracją, bijącą z prawdziwości fabuły. Druga i trzecia część natomiast, to całkiem oddzielona od części pierwszej historia. Część trzecia to kontynuacja drugiej. Części te są bogate w sceny treningowe, motywacyjne. Idealny film,by wywołać u siebie zastrzyk pozytywnej motywacji do treningów.

8) K-Pax (film)

 

“Rzeczywistość jest tym, co sam stwarzasz.”

 

Problemy ludzkie z punktu widzenia mieszkańca innej planety? Oglądając ten film możesz przekonać się jak wyglądają dorobek naszej ludzkości i nasze błahe problemy, w oczach przedstawiciela znacznie inteligentniejszego gatunku z innej planety. Czasami gdy chcemy dostrzec w sobie wady, znaleźć sposoby rozwiązania problemów itd – musimy spojrzeć na nasze życie z perspektywy innej osoby. Ten film to idealna okazja by to zrobić.

 

9) Podziemny krąg (film i książka)

 

“Tylko utraciwszy wszystko można robić wszystko.”

 

Polecam zarówno książkę, jak i film pod tym tytułem. Dzieła te ukazują dualizm naszej natury. Każdy z nas ma sobie tę gorszą i lepszą stronę, a to którą z nich preferujemy – zależy tylko od nas. Konfrontacja dwóch przenikających się światów : “ja” i “alterego”, odpowiedź na wiele pytań na temat życia, antykonsumpcjonizm – to tylko kilka z tematów, pojawiających się w tych dziełach. Zarówno film jak i książka z początku mogą wydawać się wręcz demotywujące, ale tylko z tego powodu, że dzięki “Podziemnemu kręgowi” dostrzegamy w naszym życiu wiele kwestii, które wypełniają nasze codzienne życie, a nie byliśmy ich nawet świadomi – a to zawsze powoduje pewną negację i przemyślenia.

 

10) Za wszelką cenę (film)

 

Mówiąc szczerze od dawna nie mogłem się przekonać do obejrzenia tego filmu. Jednak czasami to nie my znajdujemy film, lecz to on znajduje nas. I tak się właśnie stało – w chwilach zwątpienia, nagle zacząłem dostrzegać ten film wszędzie. Niesamowita historia o kobiecej pięściarce, która mimo trudności w życiu, dojrzałego wieku – walczy o swoje marzenia, o szacunek, o życie…

11) Ali (film)

 

“Bóg dał mi chorobę, by przypomnieć mi, że nie jestem numerem jeden. On jest.“

Kolejna świetna rola Willa Smitha. Film oparty na faktach z życia pięśćiarza, mojej wielkiej inspiracji – Muhammada Aliego. Dzieło to zostało stworzone w klimacie lat świetności tego pięściarza. Świetna muzyka, praca kamer, gra aktorska. Niesamowita historia ukazana w naprawdę profesjonalny sposób. Nic nie motywuje bardziej jak realne historie.

12) Jestem na tak (film)

 

A czy Ty nie miewasz chwil, w których myślisz, że jesteś ofiarą losu? Żyjesz, czy tylko egzystujesz? Czy czerpiesz radość ze swojego życia? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w tym filmie. Nie mów dłużej “NIE” i znajdź czas na obejrzenie tego filmu. Niesamowita dawka motywacji do działania, prawdziwego przeżywania życia.

 

13) Rudy (film)


Niesamowity film o podążaniu za marzeniami. Wzruszająca historia o sensie przezwyciężania wszelakich przeciwności dla wyższego celu. FIlm przedstawia życie Rudy’ego, który mimo braku wsparcia, odpowiednich warunków fizycznych, wykształcenia spełnia swoje marzenia związane z futbolem. Ten film dostarcza nie tylko motywacji, ale równiez inspiracji i wzruszenia. Serdecznie polecam.

 

Kolejność jest totalnie przypadkowa. Nie jestem w stanie ocenić wagi każdej z tych pozycji, ponieważ każda z nich niesie troszeczkę inny przekaz :)

Powyższe tytuły, to tak naprawdę kropla w morzu tego typu filmów i książek. Wymienione powyżej to, tak naprawdę zaledwie kilka, z tych które wpłynęły na moje życie. Moim zdaniem jest to świetna forma by obudzić w sobie rozmyślenia, motywację. Mam nadzieję, że choć trochę zachęciłem Was, by poświęcić odrobinę czasu na te tytuły.

 

http://odwazsiezyc.eu/

Tomek Teresiński
teresinskitomasz@gmail.com

You may also like...

 • TomekChl

  Poproszę o więcej książek ;)

  • http://www.facebook.com/bboyhitman Tomasz Teresiński

   „Grunt to pewność siebie” Paul McKenna, książki autorstwa Mateusza Grzesiaka, „7 nawyków skutecznego działania” Stephen R. Covey, „Getting Things Done, czyli sztuka bezstresowej efektywności” David Allen, „Bogaty ojciec, biedny ojciec” Robert Kiyosaki, „Myśl i bogać się” – Napoleon Hill, „Sekret” – Rhonda Byrne oraz wszelkie biografie sportowców lub ludzi z dziedzin, które was interesują :)

 • jakubinho

  Świetne podsumowanie :) Moja droga z tym portalem również rozpoczęła się od Siły Spokoju i podążam podobną drogą. Większość filmów już jest mi znanych, jednak do książek jeszcze nie zaglądałem. Życzę odważnego życia!

 • skb
 • pl

  „Sekret” – Rhonda Byrne – była okazja przeczytać tą książkę i jest świetna, polecam! Ale oprócz czytania, trzeba jeszcze umieć zastosować się do rad w niej zawartych

 • unbroken

  Może ma ktoś do odsprzedania ksiązkę: “Droga miłującego pokój wojownika”?
  Nigdzie nie mogę tego trafić.

  Ze swej strony mogę polecić:
  „Projekt Szczęście” – Gretchen Rubin
  „Odrodzenie Feniksa” oraz „Motywacja bez granic” – Nikodem Marszałek

  • http://www.facebook.com/bboyhitman Tomasz Teresiński

   “Droga miłującego pokój wojownika” – praktycznie nie do znalezienia aktualnie. Ja jako, ze nie lubie e-bookow, po prostu wydrukowalem ten ebook za kilkanascie zlotych :)

   • unbroken

    Też będę musiał tak uczynić.
    Na jednym z portali aukcyjnych jakaś nawiedzona istota usiłuje sprzedać tę książkę za… uwaga – 179PLN

 • head

  Czy jest już wiadomo na jaki temat będzie kolejny artykuł?

  • http://www.facebook.com/bboyhitman Tomasz Teresiński

   Jest to tak naprawde temat rzeka i mozna pisac o jego roznych aspektach. Jednak jesli macie jakies konkretne pytania/zagadnienia, ktore was ciekawia – pozostawcie tutaj komentarz :) Inspiracje mile widziane.

   • head

    może artykuł o relacjach międzyludzkich, było o doskonaleniu siebie w odniesieniu do sukcesu, to może teraz jak doskonalić siebie by mieć lepsze kontakty z innymi, jak zmienia się świat pod kątem znajomości internetowych a tych realnych, nie musi być konkretnie to co mówię, ale w podobnym temacie może :)

  • http://odwazsiezyc.pl/ Marcin

   Możliwe, że o prokrastynacji :)

 • http://www.facebook.com/bboyhitman Tomasz Teresiński

  http://www.filmweb.pl/Dwoch.Gniewnych.Ludzi Kolejny film, godny polecenia, jesli chodzi o wieksza pewnosc siebie, motywacje oraz po prostu poprawe humoru :)