Automotywacja cz. I

Tańczysz? Uprawiasz sport? Odchudzasz się? Masz do wykonania poważny projekt?
Czy może po prostu nie widzisz sensu swojego życia i nie wiesz jak żyć szczęśliwie?

 Kluczem do efektywniejszej pracy we wszystkich aspektach Twojego życia jest motywacja.

 

“Motywacja – stan gotowości istoty rozumnej do podjęcia określonego działania, lub wzbudzony potrzebą zespół procesów psychicznych i fizjologicznych określający podłoże zachowań i ich zmian. “

http://psychologiasukcesu.wordpress.com

Pojęcie to jest szalenie ważnym, ale niestety często pomijanym aspektem. Trenerzy, mentorzy, dietetycy i inni fachowcy, często potrafią ukierunkować Twoje życie na dany tor, ale jeśli pominą aspekt motywacji (co niestety się zdarza) dochodzi do szybkiej rezygnacji z ciężkich treningów, diety, szczęśliwego życia wg prostych zasad itp. I Twoje dobre chęci, marzenia legają w gruzach, razem z Twoją potencjalnie “silną” wolą.

Otóż motywacja jest czymś w rodzaju “paliwa” w dążeniu do osiągnięcia Twoich celów.

 

Moim zdaniem najlepszą formą motywacji jest automotywacja. Jest to umiejętność w pewnym stopniu zmieniania otaczającego Cię świata, by podtrzymywał Twoją motywację oraz  wybierania, dostrzegania inspiracji w otaczającym Cię świecie. Forma ta jest moim zdaniem najlepsza, bo to od Ciebie zależy czy będziesz zmotywowany, czy nie oraz nie potrzebujesz do tego praktycznie nic poza kreatywnością.

 

Teraz chciałbym pokrótce opisać Ci konkretne przykłady form auto-motywacji, które są sprawdzone i działają znakomicie (również w moim życiu):

1) “Motywujący dom” (miejsce, w którym potencjalnie przebywasz najczęściej).

Sposób ten jest bardzo prosty, ale wymaga czasu na przygotowania i kreatywności.

Adaptacja takiego pomieszczenia polega przede wszystkim na twórczym rozmieszczeniu zdjęć, plakatów, naklejek, wydrukowanych cytatów (czy w moim przypadku również fotocytatów), przedmiotów,z którymi wiążesz miłe wspomnienia, dobraniu odpowiednich kolorów wystroju. W sposobie tym chodzi przede wszystkim o poprawę samopoczucia i podświadome programowanie sukcesu.

– Patrząc, w wolnej chwili od pracy czy nauki, na zdjęcie Twojego idola, cytat czy plakat – czerpiesz z tej chwili podświadomie lub świadomie inspirację, która przeradza się często w motywację. Przypominasz sobie w tym momencie dokąd zmierzasz i ile już przezwyciężyłeś by to osiągnąć.

– Ważne dla Ciebie przedmioty, przywołują u Ciebie dobre samopoczucie, ale mogą też bezpośrednio wywoływać motywację, przypominając Ci np. dlaczego to robisz, ile dobra wniosło to do Twojego życia, jaki jest sens tego co robisz itd.

 

Sposób ten jest bardzo indywidualny, bo motywacja u każdego wygląda nieco inaczej. To od Ciebie zależy co i gdzie umieścisz.

 

Sposób ten jest bardzo efektywny, jeśli stosujesz go w miejscu, w którym spędzasz dużo czasu. Tylko wtedy jest duża szansa na częste przywoływanie jakichś przemyśleń, które utrzymają na wysokim poziomie Twoją motywację.

2) Filmiki motywacyjne.

Sposób ten jest dość popularny. Ma jednak pewne wady i może stać się destruktywny dla Twojej motywacji.

 

Filmiki te ukazują często tematy szczęścia, sukcesu w biznesie, sportu, tańca – używane w mądry sposób mogą pobudzić Twoja motywację w bardzo szybki sposób.

Uwaga: Uważaj jednak, by oglądanie takich filmików nie pochłaniało Twojego cennego czasu i nie przerodziło się w nałóg, który tylko pozornie daje Ci motywację, a tak naprawdę zabiera czas na realizowanie celów. Sposób ten wymaga rozwagi i kontroli.

 

Aby uniknąć wad tego sposobu, pobierz kilka-kilkanaście takich filmików na swój telefon, czy przenośny komputer i motywuj się nimi gdziekolwiek tego zapragniesz. Będziesz wtedy mógł ograniczyć czasochłonne oglądanie tych filmików w sieci.

Innym sposobem jest wyznaczenie sobie dnia “filmików motywacyjnych” lub ustalenie limitu oglądanych filmików na dzień (np. góra dwa filmiki na dzień, lub w ciągu tylko jednego dnia w tygodniu przeznaczasz na to 15 minut).

3) Cytaty i fotocytaty.

Sposób ten jest owocny ze względu na fakt, że możesz go stosować praktycznie wszędzie.

 

Ta forma motywacji polega na np. przyklejaniu wydrukowanych fotocytatów na ścianach Twojego pokoju, karteczek z cytatami na lodówce, pobieraniu fotocytatów i cytatów na telefon, komputer (w formie tapet, wygaszaczy). Spraw by otoczenie, w którym żyjesz na co dzień mogło stać się dla Ciebie inspiracją.

4) Wizualizacje.

Metoda bardzo przystępna ze względu na możliwość używania jej praktycznie wszędzie.

 

Polega ona na wyobrażaniu sobie, wizualizowaniu dnia, chwili w której osiągasz swój cel. Im Twoje wyobrażenie będzie bogatsze, bardziej rzeczywiste (wyobraź sobie to w taki sposób, jakby to działo się naprawdę – nie miej żadnych wątpliwości co do tej wizji) tym jego działanie będzie szybsze i lepsze. Wizualizuj swój sukces  kilka razy w ciągu dnia. Najlepsze pory aby to robić, to moment po przebudzeniu i moment tuż przed zaśnięciem (to wtedy Twoja podświadomość przyjmuje wszystkie informacje bez ich negowania). Pomoże Ci to przygotować się do postępów w samorealizacji, a Twoja podświadomość pomoże Ci skoncentrować się na Twoich celach.

 

 “Jesteś tym co myślisz.” -zarównopozytywne jak i negatywne wizualizacje urzeczywistniają się w Twoim życiu. Dbaj by tych pozytywnych (silniejszych niż negatywne) było o wiele więcej.

5) Pozytywne sugestie.

Czyli proste zmiany myślenia w podejściu do danego zajęcia.

 

Najlepiej obrazuje to procentowe przedstawienie szans na sukces:

Nie zrobię tego – 0%

Nie umiem tego zrobić – 10%

Nie wiem jak to zrobić – 30%

Chciałbym to zrobić – 40%

Chcę to zrobić – 50%

Myślę, że to zrobię – 60%

Myślę, że umiem to zrobić – 70%

Umiem to zrobić – 80%

Robię to – 90%

Zrobiłem to – 100%

Zmień swoje złe nawyki myślowe, które pożerają Twoją motywację i oddalają Cię od celów.

6) Dziel się swoją wiedzą/umiejętnościami z innymi.

Nie ma lepszej motywacji niż radość ze służenia innym.

 

Dziel się swoimi inspiracjami, wiedzą, pasją, umiejętnościami z innymi. Dając cząstkę siebie innym, poprawiasz swoje samopoczucie, motywujesz się do dalszego działania i nadajesz sens swojej drodze do celów.

7) Planuj swój dzień.

Organizacja Twojego czasu i zadań jest ważnym elementem motywacji.

 

Dobrym wyjściem jest prowadzenie grafiku (jeśli chodzi o np. treningi, odżywianie się), kalendarzyka z podziałem na dni (pozostałe zajęcia: szkolne, w pracy, rzeczy do zapamiętania). Ten sposób pomoże Ci lepiej organizować swój czas. Będziesz mógł bardziej skupić się na tym, co masz do zrobienia, nie tracąc czasu na zbędne rzeczy.

8) Analiza błędów.

Poznaj siebie. Nie ukrywaj swoich wad, błędów, które popełniasz. Zwalczaj złe nawyki.
Znajdź co wieczór czas na podsumowanie swojego dnia. Zadaj sobie pytanie;

Czy dziś byłem lepszy niż wczoraj?

To ważne abyś znał swoje zalety, ale jeszcze ważniejsze byś znał swoje wady. To, czego w sobie nie akceptujesz, powinno być Twoja motywacją do dalszej pracy. Dbaj o swoje zalety, ale skupiaj się na zwalczaniu swoich wad – na tyle by mogły stać się kiedyś Twoją mocną stroną.

“Masz słabości? Każdy je ma. Ale też każdą wadę da się zamienić w zaletę, każdą słabość – wyimaginowaną lub nie – w swoją siłę. Nie myśl o tym czego nie masz, czego nie potrafisz, tylko pomyśl o tym, jak najlepiej wykorzystać to, co posiadasz.”
-Michael Jordan

Potrzebujesz fotocytatów, filmików motywacyjnych i innych źrodeł motywacji, inspiracji? http://odwazsiezyc.eu/

Tomek Teresiński
teresinskitomasz@gmail.com

 

Ty jako osoba, również możesz być motywatorem. Jeśli podobał ci się ten wpis, myślisz, że możesz go wzbogacić, lub masz jakieś sugestie, pisz śmiało i dołóż swoje trzy grosze! Pamiętaj, podstawą zawsze jest DZIAŁANIE ;)

You may also like...

 • http://www.facebook.com/bboyhitman Tomasz Teresiński

  Chcesz wiecej? Skomentuj/polub/udostepnij :) Druga czesc juz wkrotce. Jesli potrzebujesz cytatow/fotocytatow, filmikow itp – odwiedz http://odwazsiezyc.eu/ lub zostaw wiadomosc/komentarz z propozycjami. Jestem w stanie sprobowac Ci pomoc, dzielac sie moimi materialami, ktorych uzywam do tych technik.

 • sportislife

  Świetny tekst, czekam na drugą część. Wiadomo kiedy będzie? Dzięki temu artykułowi mam koncepcję na zrobienie filmiku o tematyce podobnej jaką przedstawia ten temat ;)

  • http://www.facebook.com/bboyhitman Tomasz Teresiński

   Jest czesciowo napisany, a czesciowo w glowie :) Jak macie jakies propozycje, cos co chcielibyscie wiedziec w tym temacie to zapraszam do komentowania.

   Dziekuje za motywacje :)

 • makeyourdream

  Cytat z wypowiedzi Michela Phelpsa:
  „Co jeśli nie masz nastroju na trening ?
  -Zmieniam nastrój”
  Czy też zwykły prawda:
  „Najgorszy trening to ten, który się nie odbył !”