Jak spędzać wolny czas realizując się życiowo i ucząc się nowych rzeczy?

Wszechświat jest o wiele większy niż ci się wydaje i istnieje nieskończona liczba odpowiedzi na postawione wyżej pytanie. Wymienię tutaj kilka bardziej oczywistych rzeczy, którymi możesz zająć się bez większego przygotowania. Oczywiście wszystko zależy od tego, w jakim środowisku żyjesz i jakie masz zainteresowania, ale gdziekolwiek byś nie był, to i tak zawsze znajdzie się masa ciekawych rzeczy, którymi możesz się zająć i czerpać z nich przyjemność. Kluczem do tego wszystkiego jest to, żeby wstać i pokonać swoje lenistwo :) Później będzie już tylko lepiej.

Poniższy poradnik jest tłumaczeniem postu z Reddit.com przetłumaczonym przez Nadrilla i Karola4722 z portalu Wykop.pl i opublikowany tutaj dzięki ich uprzejmości :)

Cały tekst jest odpowiedzią na kluczowe pytanie:
„Chciałbym nauczyć się czegoś nowego, ale nie mam pojęcia od czego zacząć…”

 

Po pierwsze, możesz nauczyć się grać na instrumencie. Umiejętność gry na przynajmniej jednym instrumencie może być jednym z najbardziej satysfakcjonujących zajęć. Rozpoczynając naukę gry przykładowo na fortepianie, zdobywasz wiedzę teoretyczną na temat muzyki oraz nut, a także czerpiesz z tego wielką przyjemność i inspiracje. Ciekawostka: do gry na czymś, a nawet do założenia swojego zespołu, nie potrzeba wiele. Można zrobić to praktycznie przy zerowym nakładzie pieniędzy. Wiele ludzi trzyma w domach/garażach nieużywane instrumenty, które będą skłonni oddać za darmo lub za bardzo niskie pieniądze. Wszystko co musisz zrobić to tylko miło zapytać :)

Myśląc poważnie na temat nauki gry na instrumencie możesz potrzebować kursów, lub instruktora, który wychwyci twoje błędy i poprowadzi przez naukę. Zawsze wiąże się to jednak się z pewnymi wydatkami, których byśmy nie chcieli. Na szczęście mamy internet! Możemy znaleźć tam praktycznie wszystko, bazując głównie na tutorialach z reddita bazując na tych postach z /r/pianoFAQ z /r/guitarlessons a także /r/clarinet/r/saxophonics/r/trumpet i/r/drums i youtube’a. Na prawdę polecam naukę gry przynajmniej na jednym instrumencie, albo na wielu, tak jak tengość :) Doświadczenie z gry zostanie z tobą na całe życie. Na prawdę warto.

Zajmijmy się teraz mniej popularnym hobby. Możesz nauczyć się sztuki otwierania zamków! Brzmi to nieco dziwnie, ale uwierzcie mi że znajduje to wiele zastosowań w realnym życiu i daje wiele frajdy. Innym faktem na temat otwierania zamków jest to, że możesz zrobić sobie sam ekwipunek niezbędny do tej sztuki, lub kupić go przez internet za naprawdę niewielką cenę. Na reddicie jest dział poświęcony otwieraniu zamków: /r/lockpicking, a tu jest poradnik dla początkujących. W internecie można także znaleźć masę poradników i filmów instruktażowych. Na przykład tu mamy ciekawą serię filmików na temat sztuki otwierania zamków. Jeśli chcesz od razu zacząć od nauki technik lockpicking’u, pomijając przy tym etap tworzenia narzędzi, zacznij tutaj.

Kolejnym ciekawym zajęciem jest programowanie. Jest to wielka dziedzina, otwierająca masę możliwości. Ten gość z /r/webdev zmienił całkowicie swoje życie i plany karierowe w niecałe 18 miesięcy, zostając webmasterem. Tak jak wyżej, mając dostęp do internetu, masz zarazem dostęp do masy poradników na temat programowania. Tuznajdziesz odpowiedzi na najczęstsze pytania zadawane przez początkujących. Pomocnym może okazać się także dział /r/learnprogramming.

Wiadomo, że nauka przez czytanie poradników w formie suchego tekstu może okazać się nudna i demotywująca. Możesz więc zacząć swoją naukę od interaktywnego poradnika. Poradniki tego typu są bardziej interesujące i przyjemniejsze do nauki. Nauka języka programowania nie wiele różni się od nauki nowego języka obcego. Musisz zacząć od całkowitych podstaw, wbrew tego jak łatwy wydaje się język. Przedstawiam poradnik JavaScript, w którym możesz nauczyć się tworzenia własnych renderów 3D od zera.

Możesz nauczyć się także co nieco o grafice komputerowej. Przy pomocy darmowych narzędzi takich jakPaint.Net i GIMP, stworzysz każdą grafikę jaką tylko będziesz chciał, począwszy od okładki na płytę kończąc na szablonach stron www. Jest to bardzo fascynujące zajęcie, ale też trudne do całkowitego opanowania. Zostanie dobrym grafikiem wymaga sporego nakładu czasu i praktyki.

Na szczęście, tak jak w przypadku większości innych zajęć, w internecie jest bardzo dużo tutoriali na ten temat. Sprawdź ten poradnik oraz spróbuj zacząć od czytania postów z naszych boardów: /r/design/r/graphic_design i/r/Design_Citiques. W internecie jest również masa innych, darmowych stron poświęconych poradnikom na temat grafiki komputerowej, możesz je obejżeć w celu czerpania inspiracji oraz nowych pomysłów. Nie bój się także naśladować innych, wszyscy graficy tak zaczynali :) Staraj się zawsze dodawać też coś od siebie, tak aby nie tworzyć dokładnie takich samych obrazków. Gdy już raz pojmiesz funkcje wszystkich narzędzi i filtrów, praktyka stanie się o wiele łatwiejsza otwierając masę nowych możliwości. Ćwicz codziennie stawiając sobie nowe cele i tworząc coraz to bardziej skomplikowane grafiki.

Podobnie możesz nauczyć się rysować. Szczerze mówiąc, rysowania najlepiej uczymy się przy praktyce. Spędzaj dziesięć do dwudziestu minut dziennie na rysowaniu czegoś nowego. Możesz także zajrzeć na /r/sketchdaily. Początki zawsze są trudne, więc nie martw się jeśli coś nie będzie ci wychodzić. Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza.

Chcesz dowodu? Proszę, sprawdź ten wątek. Spójrz na daty poszczególnych postów na wszystkich sześćdziesięciu stronach i siedmiu latach rysowania. Jest to najlepsze potwierdzenie postawionej wyżej tezy. Zobaczysz tam jak autor codziennie rozwijał swoje hobby, zostając finalnie nauczycielem rysunku. Możesz zobaczyć jego ostatnie pracętu i tu. Niesamowite do czego można dojść przy odrobinie praktyki i pasji.

Powiedzmy, że rysowanie jest dla ciebie za łatwe i chcesz się podjąć czegoś troszkę trudniejszego. Spróbujmodelowania 3D. Na początek może to się wydawać trochę skomplikowane, ale jak już nabierzesz dobrych nawyków, nie będzie tak ciężko. Zrób tak: ściągnij Blendera i przeczytaj tego ebooka krok po kroku. To najlepsza książka jaką znalazłem, która naprawdę szczegółowo prowadzi cię jak podjąć się modelowania w 3D. Autentycznie wciąga i jest naprawdę przystępna i fajna do nauki. Możesz wykorzystać modelowanie 3D na trylion sposobów, od architektury, po design produktów, aż po modele do gier czy filmów.

Możesz także ulepszyć swój charakter pisma. Każdego dnia spędź choć chwilę na rozwijanie swojego unikatowego sposobu pisma. Wypisz parę razy alfabet i dodawaj do niego pewne ozdobniki, aby się ładnie wyróżniało. Tutaj jest fajny na początek mówiący o ćwiczeniu swojej techniki długopisem lub piórem. Tak jak w przypadku rysunku i dizajnerów graficznych, nie bój się inspirowania się stylem pisma innych. Podglądanie ładnego stylu pisma może być świetnym sposobem na znalezienie inspiracji i motywacji.

Nie jest to jakiś wielki talent sam w sobie, ale możesz też zacząć czytać ciekawe książki. Brak biblioteki w pobliżu? Spójrz na tę stronkę, jest tu więcej książek niż możesz przeczytać w całym swoim życiu, na dodatek za darmo. Spróbuj poświęcić codziennie choć chwilę czasu na czytanie książek, wczuj się w ich klimat i tematykę. Jeśli nie wiesz od jakiego tytułu zacząć, tutaj na pewno znajdziesz odpowiedź: /r/books i /r/printsf, odwiedź też/r/booksuggestions. Pamiętaj, aby wrócić to klasyków które musiałeś czytać w szkole, tym razem czytaj je na spokojnie. Może się okazać, że niektóre z nich są wielkim źródłem inspiracji. Czytanie otworzy cię także na inne pomysły i poszerzy twoje horyzonty myślowe. Czytanie zwiększy twoją kreatywność, zwiększy wiedzę i słownictwo oraz poprawi umiejętność ciekawego pisania i wyrażania opinii. Co najważniejsze, czytanie jest po prostu fajne.

Jeśli już ćwiczysz swoje oczytanie, to nie warto zapominać o pisaniu. Pisz coraz więcej i na określony temat. Poszerzaj swoje słownictwo wybierając każdego dnia nowe słowa i używaj ich potem w swoich tekstach. Naucz się przekazywać pomysły prosto i przystępnie, ale zachowując zasady dobrego stylu pisania. Naucz się jak opowiedzieć historię i jak obiektywnie przedstawiać fakty. Sprawdź /r/writing i poćwicz pisząc krótkie historyjki każdego dnia lub tygodnia. Załóż sobie pamiętnik lub bloga. Miej go zawsze przy sobie, w kieszeni, smartfonie, itp. Pisz długie posty jak niektórzy na wykopie na wykopie.

Gorąco zachęcam także do regularnego ćwiczenia ciała i trzymania formy. To ma nie tylko korzyści fizyczne w postaci tracenia (zyskania) wagi, ale także będziesz czuł się bardziej stabilny emocjonalnie i mentalnie. Pewność siebie, zdrowie, dobry humor – to jedne z wielu korzyści. Tutaj masz fajny poradniczek z /r/fitness. Zacznij od tego, nie zaczynaj znowu z gadką ‚startuję od jutra’. Słuchaj ulubionej muzyki podczas ćwiczeń a czas będzie płynął szybciej i bardziej skupisz się na ćwiczeniach, a nie na tyłeczkach koleżanek z tyłu. Nie zniechęcaj się, jeśli napotkasz trudności na początku!

Jeśli chcesz posłuchać więcej muzyki, spróbuj rozwijać swój gust muzyczny poprzez poznawanie mniej znanych gatunków. Wiele osób lubi jazz, czy muzykę klasyczną. No fajnie i w ogóle, ale jest jeszcze KOLOSALNA ilość innych ciekawych gatunków wypchanych po brzegi genialnymi utworami. Jeśli nie zamkniesz się na swoje ulubione gatunki, uzyskasz niekończącą się bibliotekę utworów z całego świata. Wystarczy trochę chęci i cierpliwości, nie wszystko od razu smakuje doskonale.

Cierpliwość jest cnotą. Tutaj małe know-how: zobacz ten post z tego subreddita i sprawdź także ten z /r/jazz jak i ten/r/classicalmusic. Daj sobie trochę czasu i bądź cierpliwy poznając muzyczne niuanse które definiują gatunki jazzu czy muzyki klasycznej. Wkrótce będziesz nucił sam do siebie Symfonię Mahlera tak jak my.

Jeśli masz trochę teoretycznej wiedzy z muzyki, spróbuj komponować swoje własne utwory. Jak się okaże, gdy opanujesz podstawy (spróbuj tego, jeśli chcesz poduczyć się teorii, a tego jeśli chcesz się bardziej osłuchać) robienie electro i popu nie jest aż takie trudne, ale do perfekcji wciąż daleka droga. To naprawdę rozwija i można z tego czerpać niemałą przyjemność. /r/WeAreTheMusicMakers ma naprawdę genialny poradnik dla chcących zacząć tworzyć własną muzykę. Tutaj też znajdziesz wiele pomocnych rzeczy.

Jeśli potrzebujesz DAW(digital audio workstation), LMMS jest za friko i łatwy w obsłudze. Ma nawet wiele wspólnych ficzerów z popularnym Fruity Loops/FL Studio DAW(sporo kosztują, ale są przeznaczone dla profesjonalistów), ale brakuje mu niektórych bardziej zaawansowanych funkcji.

Zostańmy w temacie muzyki. Możesz także poprawić swoje śpiewanie. Możesz zapisać się do szkoły muzycznej, znaleźć nauczyciela, albo być samemu swoim mentorem w domu, ćwicząc do lustra. Najlepiej połączyć te 3 sposoby, ale jeśli nie masz pieniędzy/potrzeby, zostaw to na później. Zacznij tu i ćwicz. Ćwicz! Skup się na swoich ulubionych piosenkach i nie przejmuj się innymi. Śpiewaj wszędzie – pod prysznicem, w samochodzie, gdziekolwiek i kiedykolwiek nie będziesz przeszkadzał innym (spotkania biznesowe nie będą więc najlepszym miejscem, urząd też). Kiedy jesteś w domu, śpiewaj kiedy słuchasz piosenki albo nagraj siebie przez np. program Audacity. Porównaj swoją autorską wersję z oryginałem i popraw błędy. Pewnie na początku będziesz myślał że brzmisz beznadziejnie, ale jak we wszystkim, perfekcja przychodzi z czasem.

Przy okazji: raczej nie będziesz zachwycony z powodu brzmienia twojego głosu. No i prawidłowo. Nie jesteś przyzwyczajony to słuchania siebie na nagraniu kiedy od lat w twojej głowie brzmi inny, bardziej seksowny głos… Przede wszystkim, to twój własny głos i raczej się nie zmieni. Naucz się kochać to, co masz. Niektórzy są niscy. Większość z nich pogodziło się z tym i traktuje to jak zbroję (Tyrion z serialu Gra o Tron – „Let me give you some advice, bastard: Never forget what you are. The rest of the world will not. Wear it like armor, and it can never be used to hurt you.). Wraz z ćwiczeniami, możesz poczynić małe zmiany w tonie i brzmieniu które uczynią twój głos bardziej ‚aksamitny’, ale dadzą możliwość lepszego wyrażania emocji w rozmowie z ludźmi. Na dodatek, kiedy doczekasz się dnia kiedy kumple zaciągną cię na karaoke i wtedy im pokażesz, kto tu rządzi. :)

Kolejna mała zmiana jaką możesz wprowadzić w swoim życiu to medytacja. Piszę o tym jeszcze raz, ponieważ medytacja kryje wiele aspektów życia. Możesz nie dostrzec natychmiastowych efektów, ale spędzanie 20 minut dziennie na medytacji przez jakiś czas może znacznie poprawić twoje samopoczucie.

Oczywistym jest, że warto zainteresować się uprawianiem jakiegoś sportu. Popytaj się ludzi w pobliżu, czy nie grają w coś po godzinach (nie chodzi o gry komputerowe). Na pewno niektórzy spotykają się w parku i uprawiają sport. Jeśli jesteś typem samotnika, naucz się pływać. Tanio, łatwo, przyjemnie, nie wymaga innych osób aby czerpać z tego przyjemność. Nauka pływania jedna z najważniejszych rzeczy jakich powinieneś się podjąć, nawet jeśli żyjesz na zadupiu. Nawet nie masz pojęcia kiedy znajdziesz się w sytuacji, kiedy pływanie może przeważyć o życiu lub śmierci. Na dodatek pływanie jest relaksujące i nie jest aż tak obciążające na mięśnie i stawy. Tutaj masz inne sporty które możesz trenować bez polegania na inne osoby lub drogi sprzęt: jazda na rowerze, wspinaczka, sztuki walki, jazda na deskorolce, surfing, jazda na nartach i gimnastyka. Posiadanie dobrego instruktora może być pomocne i jest mile widziane.

Dobrym i przyszłościowym zajęciem wydaje się także nauka języka. Będę szczery i powiem ci, że jestem beznadziejny w nauce języka. Przede wszystkim, najlepszym sposobem na naukę jest przebywanie w towarzystwie osób które mówią językiem, którego chcesz się nauczyć. A najlepiej to wyjedź do danego kraju, w którym ten język jest ojczystym. W ciągu tygodni opanujesz od zera podstawy. Po paru miesiącach, będziesz mówił płynnie niczym tubylcy. Mówię serio. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na przeprowadzkę, sprawdź tę stronkę. Słyszałem o niej wiele dobrego. Spróbuj także zapisać się na lekcje. Dają różny efekt, ale wymuszają ćwiczenie wśród innych uczących się. To zawsze daje lepszy efekt niż ćwiczenie samemu bez motywacji. Większość języków ma swoje działy:/r/chineselanguage/r/korean/r/spanish/r/french. Poczytaj informacje z boku lub przyklejone posty które mówią, jak zacząć naukę danego języka.

A, jeszcze możesz nauczyć się tańczyćTu więcej informacji.

Proszę bardzo, taka króciutka lista co możesz robić w czasie wolnym. Teraz nie masz wytłumaczenia aby być znudzonym. Nie musisz oczywiście uczyć się każdej z tych rzeczy. Jeśli dany temat cię zainteresował, pociągnij go. Jeśli nie, przejdź do czegoś innego. Życie jest zbyt krótkie aby robić to, z czego nie czerpiemy przyjemności. I pamiętaj: nigdy się nie nie zniechęcaj, nigdy się nie poddawaj!

You may also like...

  • Imm

    Chętnie bym się dowiedział o jeszcze innych sposobach spędzania czasu, może część 2 artykułu? ;)

  • Michał

    Posiadanie wytrychów jest w Polsce nielegalne.