9 metod, które pozwolą ci uczyć się więcej, szybciej i lepiej!

Możemy robić naprawdę wiele rzeczy by żyć lepiej, być lepszymi ludźmi.
Jedną z najważniejszych i dostępnych dla każdego z nas jest możliwość nauki.
Może i poprzez sukcesywne zdobywanie wiedzy nie staniesz się z dnia na dzień matematycznym geniuszem, nie staniesz się też filozofem na miarę Arystotelesa, ale z pewnością wprowadzi ona w twe życie COŚ. Tym “czymś” może być podwyżka, lepsze oceny, nowe hobby, a może i życiowa pasja? Często tego nie zauważamy, ale to dzięki zagłębianiu naszej wiedzy, poszerzaniu horyzontów i zdobywaniu nowych umiejętności możemy realizować swoje marzenia, cele i samych siebie.

Przedstawiam więc Tobie moim zdaniem dziewięć naprawdę użytecznych porad dotyczących nauki. Samo ich przeczytanie jest już przecież swego rodzaju krokiem naprzód, więc dlaczegoż by stać w miejscu? Nawet jeśli nie zechcesz ich wprowadzić w życie, warto je poznać!

1. Przygotuj sobie miejsce do nauki. Niech to będzie miejsce ciche, komfortowe, wolne od “rozpraszaczy”, czyli rzeczy, które odwracają twoją uwagę, rzucające się w oczy drobiazgi i tym podobne. Przed rozpoczęciem nauki możesz trochę posprzątać, o wiele łatwiej uczyć się w miejscu harmonijnym :) Jeżeli nie ma w twoim domu miejsca dość cichego, możesz się zaopatrzyć w słuchawki wyciszające bądź stopery.

2. Jeżeli nauka w kompletnej ciszy to coś niespecjalnie w twym guście, lub jesteś skazany na dźwięki z zewnątrz, możesz włączyć sobię muzykę – najlepiej instrumentalną, słowa piosenek będą cię rozpraszać. Polecam więc muzykę klasyczną, typowo relaksacyjną lub odgłosy np. deszczu, popularny RainyMood sprawdza się świetnie – możesz go sprawdzić Tutaj, a Tu pobrać go w formacie mp3.

3. Przed nauką warto mieć trochę energii. Zjedz coś lekkiego, zawierającego dawkę węglowodanów np. owoce (czy też musli), batonika – ciężkie posiłki sprawią, że twój organizm poświęci więcej energii na trawienie, będziesz czuł się trochę ospały, co nie jest zbyt komfortowe. Oprócz posiłku, warto też wypić trochę wody i się dotlenić. Możesz po prostu otworzyć okno, lub lepiej – wyjść na spacer, przy okazji pobudzisz krążenie, pobudzisz się i trochę rozluźnisz.

4. Przed nauką oprócz uporządkowania miejsca (patrz punkt pierwszy) warto uporządkować myśli. Pewnie nie raz masz tak, że czytasz coś i nagle zaczynasz myśleć o niebieskich migdałach i po chwili stwierdzasz, że nie pamiętasz nic z tego co czytałeś przez ostatnie kilka minut. Zanim więc usiądziesz do książek warto więc poświęcić te trzy minuty i zadbać o należytą koncentrację. Wyłączając już czynniki zewnętrzne (o których wspomniałem powyżej) zabierz się za swoje myśli. Z pomocą przychodzi tu oczywiście planowanie (punkt 5.) a także proste ćwiczenia:

Wiadomość ukryta: Ćwiczenie oddechowe POKAŻ
Wiadomość ukryta: Wizualizacja POKAŻ

5. Zaplanuj sobię naukę. Przed rozpoczęciem swojej sesji zbierz wszystkie materiały, które będziesz wykorzystywać i wyznacz sobie kiedy zaczniesz się uczyć i jak długo. Nieustanne siedzenie przy książkach bynajmniej nie jest najlepszym sposobem na skuteczne wbijanie sobie rzeczy do głowy.. Nieustanna nauka nie powinna trwać więcej niż godzinę (jednak nie krócej niż 25minut w przypadku dłuższego materiału), po tym czasie zaczynasz już gorzej przyswajać materiał i mózg się “męczy”, to więc znak, że czas na przerwę. Przerwa powinna być dla ciebie czasem na pełne odprężenie, rób cokolwiek co sprawia ci przyjemność – jednak niech pauzy w nauce nie trwają zbyt długo, wtedy wybijasz się z tego rytmu, a twa koncentracja spada. Z moich obserwacji wynika, że najlepszym podziałem jest 40min nauki i 10minut przerwy. Wyznaczenie czasu pozwala nam również bardziej się wyluzować, to że dobrze wiesz, kiedy i ile czasu poświęcisz na naukę sprawia, że przestajesz się denerwować i nie ciąży na ciebie uczucie obowiązku, którego możesz niedopełnić.

 

 

6. Rób powtórki! Po przeczytaniu obszernego rodziału książki możesz sobie zdać sprawę, że nie pamiętasz z niego kompletnie nic, ale wystarczy, że zobaczysz kilka słów kluczowych i już zaczyna ci coś świtać. Aby utrwalić informacje trzeba je powtarzać-przetwarzać, oczywiście dobre jest przeczytanie czegoś kilkakrotnie, ale przeważnie zajmuje to naprawdę wiele czasu, zmiast tego, polecam robienie notatek na bieżąco, zakreślanie ważnych fragmentów czy też powtórne czytanie selektywne.

7. Nie ucz się na ostatnią chwilę. Najlepszym czasem na nauke, jest dzień przed np. oczekiwanym egzaminem. Dlaczego właśnie dzień wcześniej? Odpowiedzią jest sen!
Naukowym faktem jest to, że podczas snu wiedza jest porządkowana i utrwalana (proces konsolidacji), dlatego nauka rano przed testem niekoniecznie jest najlepszym pomysłem, zamiast tego poucz się wcześniej, a rano dokonaj powtórki :)

8. Odnajdź motywację do nauki. Wyobraź sobie pewien scenariusz. Wyobraź sobie, że wkuwasz informacje dla wkuwania, zapamiętujesz daty, nazwiska, ale zapamiętujesz je tylko po to bo… bo musisz. Bo w końcu MUSISZ napisać test. Nie jest to zbyt ciekawa wizja, nieprawdaż? Teraz natomiast, wyobraź sobie, że uczysz się czegoś co cię fascynuje, nie możesz się doczekać kolejnego zdania w książce, wiesz, że to wiedza przydatna, użyteczna, jesteś podekscytowany, bo jak tylko przeczytasz ten artykuł, to będzie to dla ciebie coś niesamowicie wartościowego. Coś co pomoże ci realizować swoje marzenia!
Brzmi lepiej, co nie? :)
I nie ma tu żadnej fikcji literackiej, tak właśnie powinna wyglądać i może wyglądać twoja nauka!
Nie potrzeba tutaj magicznych sztuczek, wystarczy twoje nastawienie. Gdy podchodzisz do nauki, pomyśl dlaczego to robisz, co dzięki temu zyskasz? Załóżmy, że pierwsze co ci się nasuwa to dobra ocena, co więc da ci ta dobra ocena? Dobrą ocenę końcową, co da ci ta ocena końcowa? Możliwośc kontynuowania nauki w wybranym kierunku… I tak dalej! Zauważysz więc, że tak mała rzecz, jak “dobra ocena z poniedziałkowej kartkówki” przybliża cię do dużo ważniejszego celu – realizacji zawodowej!
Dodaj do tego swą osobistą podróż do wiedzy, każdy chce wiedzieć więcej czyż nie? Czasem jednak materiał jest nudny, posłużę się tutaj jednak słowami Lauren Royal-Woods

“Jeżeli zagadnenie wydaje się nudne, sięgaj głębiej! Najprawdopodobnie stoi za tym fascynująca historia.”

9. Myśl pozytywnie, nie zniechęcaj się już na początku! Twój nastrój i przekonania mają niesamowity wpływ na to, jak odbierasz nie świat, w tym informacje – wiedzę. Podchodź więc do nauki z pozytywną energią i motywacją, dzięki której po prostu chcesz wiedzieć więcej!

Jeżeli więc niedługo masz egzamin, sprawdź te metody i daj znać! A może masz jakieś własne sposoby na naukę? Podziel się w komentarzach :)

You may also like...

  • bbb

    moją ulubioną metodą jest robienie notatek z zakresu materiału w formie rysunków, strzałek, kolorów, tabelek itd. Najważniejsze inf z podręcznika przepisuje na kartki różnymi kolorami (najczęściej z jakimi mi się kojarzą). Kiedy wszystko co ważne mam już zapisane, nauka to pestka, a podczas testu gdy czegoś nie mogę sobie przypomnieć sięgam głębiej, myślę jakim kolorem to zapisałam itd. Jesli ktos tak jak ja jest wzrokowcem metoda ta jest bardzo skuteczna:)