Muzyka jest niesamowita

Muzyka choć jest prostym zjawiskiem fizycznym, ciągle jest czymś totalnie zdumiewający – przecież że to tylko  drgania powietrza o danej częstotliwości, a jednak – potrafi ona wywołać w nas coś niesamowitego…

“Muzyka jest moralną normą. Daje Wszechświwatu duszę, uskrzydla umysł, wznosi wyobraźnię, dodaje uroku i wesołości do życia i wszystkiego innego”-Platon

W czym tkwi jej magia? Pisać można by długo, ale równie dobrze wszystko można zawżeć w jednym niespecjalnie poetyckim zdaniu: Jej potęga tkwi w tym, że dana, nawet niespecjalnie wyszukana struktura dźwięków może nieść dla nas niesamowity ładunek emocjonalny, który ma wpływ nie tylko na naszą psychikę, ale i organizm.
Łatwo więc zauważyć, że to co dają nam melodie, to coś więcej niż tylko rozrywka.

Muzyka odstresowuje

Muzyka może być świetnym narzędziem odstresowującym.
Badania potwierdzają, że szczególnie powolna, delikatna muzyka klasyczna jest w tym wypadku zaskakująco efektywna – pozwala wejść w stan głębokiego relaksu, rozluźnić się mięśniom, obniża puls, ciśnienie krwi, a także poziom hormonów odpowiadających za stres.

Muzyka sprawia również, że możemy uciec od bodźców zewnętrznych, przenosimy się wtedy w  całkiem inne miejsce – w miejsce rytmu, tonu i brzmienia. W miejsce, które należy tylko do nas, jeśli tylko tego chcemy.
Pozwala odpłynąć  nam odpłynąć od każdego problemu, z drugiej strony, jeśli tylko chcemy, daje nam możliwość zagłębienia się w nasze myśli z pewnego dystansu, niczym podczas medytacji i zmierzyć się z każdą myślą w bardzo komfortowej sytuacji.

Muzyka motywuje i pobudza

Tak jak pozwala się zrelaksować, tak i może nas ona pobudzić do działania.
Pewnie zauważyłeś, że wiele osób biega ze słuchawkami w uszach? To nie tylko ciekawe umilenie czasu spędzanego na treningu, naukowcy potwierdzili, że maratończycy biegający z muzyką, mają około 15% lepsze wyniki!

Wsłuchanie i wczucie się w rytm, pozwala bardziej się skupić na wykonywaniu danych ćwiczeń – pozwala to również zsynchronizować półkule mózgowe, przez co informacje przetważane są szybciej, a nasze ciało i mózg są bardziej harmonijne. Ponadto, słuchając muzyki podczas wykonywania ćwiczeń, zmienia się twoja percepcja dotycząca trudności, obciążenia, wszystko wydaje się być łatwiejsze (nie dotyczy to ćwiczeń bardzo wymagających, ponieważ wtedy cała nasza uwaga zaczyna się skupiać na naszym ciele).

Badania wykazały również, że muzyka może mieć wpływ na nasz stopień pobudzenia, głośne dźwięki, szybki stały rytm może przyspieszyć nasz puls, oddech – sprawiając, że wykonując nawet nudne, monotonne zadania zaczynamy się w nie angażować… a nie zasypiać : )
Muzyka działa również pobudzająco poprzez działanie na nasz układ współczulny. Gdy jest on aktywny, nasze ciało aktywuje wewnętrzene mechanizmy tj. przyspieszenie bicia serca, wydzielanie adrenaliny, zwiększenie dostawy glukozy do mięśni i mózgu, sprawiając że jesteśmy gotowi stawić czoła wyzwaniom.

Muzyka uszczęśliwia

Są piosenki, przy których się po prostu mimowolnie uśmiechasz, przy których chcesz tańczyć, są też piosenki, które przywołują najlepsze wspomnienia, czasem nawet wystarczy, że pomyślisz o danej piosence i nagle napływa cię to niewytłumaczalne uczucie…

Muzyka łączy ludzi, odkrywa nowe horyzonty, jest świetnym środkiem przekazu, pozwala wyrazić siebie, tak jak książka czy film – może być wielopłaszczyznowym środkiem przekazu.

Jest świetnym środkiem odstresowującym, legalnym środkiem dopingowym : ) , podnosi poziom neuroprzekaźników np. serotoniny czy dopaminy, dając lepsze samopoczucie. Oprócz tego, utwory muzyczne mają niesamowitą moc budowania klimatu, uczucie szczęścia, zadowolenia? Jest na wyciągnięcie ręki!

Podziel się więc szczęściem, podziel się tą cząstka życia, podziel się tym, czego Ty najchętniej słuchasz i jakie to wywołuje emocje!

 

 

You may also like...

 • Ja to ja

  Metallica! Power!!!

 • Olaa

  ‚sympatyczny’ artykuł :-)
  dzielę się tym czego słucham, proszę :-)
  http://www.youtube.com/user/Hrywusia?feature=mhee

 • http://www.facebook.com/marcin.wojtaszczyk.7 Marcin Wojtaszczyk

  Muzyka niesamowicie oczyszcza. Jest ze mną blisko 20 lat. Każda chwila z gitarą, jest jak prysznic zmywający wszystkie negatywne emocje dnia codziennego. Nie wyobrażam sobie życia bez muzyki. Zawsze słuchałem płyt, kaset, ale od jakiegoś czasu polubiłem radio. Pozostawia tę chwilę niepewności – co za moment poleci, czego się spodziewać?
  _______________________
  http://www.notatnikreportera.pl

 • Archer01

  Breaking Benjamin rulez! ;D

 • Sebastian

  Muzyka Klasyczna i wiele piosenek z heavy metalu oraz rocka daje kopa motywującego, a do pobudzenia uśmiechu można zajrzeć do muzyki klubowej ( nie każdej ), a tak samo do niektórych zwyczajnych piosenek. Ale Muzyka Klasyczna ma w sobie tą niesamowitą moc, która dobrze wpływa na człowieka. :)