Pewność siebie w pigułce

Pewność siebie. O tak, pewność siebie to temat, o którym można pisać bez końca i nigdy go nie wyczerpać, ale jesteś w końcu na stronie Odważ Się Żyć, jest to więc temat nieunikniony, który muszę poruszyć, ale to dobrze.
Pewność siebie jest jedną z najważniejszych cech szczęśliwego człowieka. To może wydawać się trochę groteskowe, ale… nie będąc pewnym siebie, nie będziesz szczęśliwy.

Brzmi strasznie. Mimo to, niezachwiana wiara w siebie jest kluczem do sukcesywnego życia.
Pewność siebie jest czymś więcej niż wiedzą, czymś więcej niż umiejętnością, zdolnością, doświadczeniem. Dzięki pewności siebie jesteś bardziej zmotywowany, twoje myślenie będzie bardziej pozytywne, twoje działania stanowcze i konsekwentne, oprócz tego, ludzie pewni siebie są odbierani lepiej przez innych. Są bardziej charyzmatyczni, o wiele bardziej cenione i poważane jest zdanie osoby pewnej siebie, człowiek który wierzy w siebie jest też odbierany jako szczery, jako taki który nic nie ma do ukrycia i nie boi się własnego zdania.

Czym jest pewność siebie? Pewność siebie to w zasadzie twój sposób postrzegania samego siebie. Twoje myśli i emocje związane z twoją własną osobą.

Wiadomość ukryta POKAŻ

Problemem jest to, że tak wiele rzeczy ma wpływ na twoje własne myśli i przekonania!
Problemem są twoje lęki, paraliżujące wizje porażki, strach i to, że (zobacz artykuł na temat lęku) uzależniasz zdanie na swój temat od przelotnych myśli czy słów.
Wszystko zależy od twojego postrzegania i świadomości, od tego czy wpuszczasz te myśli w głąb siebie i pozwalasz im wpłynąć na swoje emocje, tok myślenia.
Musisz zbudować silną, niewzburzoną, odporną na wszystkie czynniki zewnętrze pewność siebie.

Dróg do osiągnięcia prawdziwej pewności siebie jest kilka, by być naprawdę pewną osobą musisz to po prostu zacząć czuć w sobie, co przyjdzie z czasem, poniżej kilka porad, które pozwolą ci zrobić krok za krokiem w tym kierunku.

„W zależności od tego czy myślisz że dasz radę, czy nie – masz rację.” ~Henry Ford

Skup się na swoim wnętrzu, oto kilka porad jak zasiać wewnątrz siebie ziarno pewności siebie i pozwolić mu urosnąć.

1. Pokonaj strach – odrzuć lęk. Życie toczy się tu i teraz, nie za pięć minut, nie dziesięć lat temu. Teraz. To co robisz TERAZ jest ważne, odrzuć strach przed konsekwencjami i odrzuć swoje lęki przed odrzuceniem, przed porażką. (więcej o lęku i strachu przeczytasz TUTAJ)

2. Zaakceptuj siebie, zaakceptuj to co może się stać.
Przestań się wstydzić, spójrz w lustro, jesteś sobą, jesteś kimś unikalnym, wspaniałą istotą ludzką. Pewnych rzeczy nie zmienisz, więc je zaakceptuj, nie czynią cię one w żaden sposób gorszy, sprawiają, że jesteś inny niż wszyscy, jedyny w swoim rodzaju. Każdy ma własny wygląd, zdolności, pomysły i zalety – korzystaj z nich!

3. Przekalibruj swoje przekonania, ucisz dialog wewnętrzny.
Jeśli np. przed wystąpieniem publicznym wmawiasz sobie, że nic z tego nie wyjdzie, że jesteś beznadziejny, to napędza to machinę stresu, który powoduje, że w końcu się potykasz.
Odrzuć te przekonania.
Przypomnij sobie jakie ostatnio miałeś myśli w stresującym cię doświadczeniu.
“Wszyscy się na mnie patrzą”, “Co oni o mnie myślą?”, “Co mam powiedzieć, co on chcieliby teraz usłyszeć?!”.
Teraz wyobraź sobie, że możesz naprawdę zobaczyć myśli wszystkich otaczających cię ludzi… Ktoś myśli o obiedzie, ktoś o tym, że chciałby być już w domu, ktoś o niebieskich migdałach… Ludzie najczęściej myślą o sobie! Tak jak ty, myśląc “co inny pomyślą?” skupiasz się tak naprawdę na sobie, a większość negatywnych rzeczy jest tylko i wyłącznie w twojej głowie, nie pozwól tym myślom przejąć kontroli! (więcej na temat swobodnego zachowania w grupie ludzi przeczytasz TUTAJ).

4. Przestań dogadzać innym. Zacznij dogadzać sobie.
Jeśli ty nie jesteś szczęśliwy, nie próbuj uszczęśliwiać na siłę innych. Stosując się do wskazówek powyżej, zacznij skupiać się na sobie, na własnym szczęściu. Rób to co kochasz, rób to dobrze, najlepiej jak możesz. Stań się ekspertem w swojej dziedzinie. Zapewne masz coś co jest twoją pasją, albo coś, co zawsze chciałeś robić. Posiądź wiedzę, rób to!
Gdy znajdziesz swojego konika, da ci to niesposkromione pokłady pewności siebie, będzie to kolejny diament w twej osobistej koronie.

5. Bądź pozytywny, uśmiechaj się, ciesz się życiem tak bardzo jak możesz. Zauważ, że gdy dobrze się bawisz, słuchasz pozytywnej muzyki nie myślisz o swoich niedoskonałościach, życiowych przeszkodach, jesteś w pełni sobą a wszystkie lęk milkną jak za pomocą pstryknięcia palcami!

6. Poszerzaj strefę komfortu, czyli czuj się zawsze swobodnie. Znasz to uczucie jak siedzisz z najbliższymi przyjaciółmi, rodziną i jesteś po prostu sobą? Nie musisz się o nic martwić, czyujesz się bezpieczny, masz totalny luz, jesteś po prostu szczęśliwy, że spędzasz z nimi czas. Spróbuj to przenieść na każdy segment swojego życia. Ciesz się chwilą gdy poznajesz ludzi, gdy wychodzisz na spacer, czuj się swobodnie
Jak poszerzyć tę strefę? To proste i możesz to robić codziennie, np. idąc choćby po zakupy uśmiechaj się do nieznajomych, zagaduj przechodniów, pytaj o opinię, godzinę, od tak, w końcu żaden kontakt, z żadnym człowiekiem nie będzie dla ciebie problemem.

7. Otwórz się na wszystko co cię otacza.
Podejmuj wyzwania! Bierz czynny udział w życiu społecznym, nawet jeśli ci się nie uda, to z każdego niepowodzenia wyciągniesz wnioski i zawsze będzie do krok do przodu.
Próbuj nowych rzeczy, brak pewności siebie to właśnie częste zamykanie się we własnych czterech ścianach, dosłownie i w przenośni. Podejmuj więc działanie gdy tylko możesz!
Bo co cię to kosztuje? Jeśli nie wejdziesz do głębokiej wody, to nie nauczysz się pływać, jeśli nigdy nie podejdziesz do obcej osoby, która wydaje ci się interesująca, to na 99,999(9)% jej nie poznasz.

“Nigdy nie znasz tego co wyniknie z twojego działania, ale jeśli nie podejmiesz działania, to nie będzie żadnych wyników” – Mahatma Gandhi

Idź więc pewnym krokiem przez życie. Wiara w siebie to więcej niż luksus, to wymóg byś mógł naprawdę cieszyć się życiem i naprawdę osiągać każdy cel, realizować każde marzenie!
Zacznij już teraz odkrywać jakie możliwości Świat daje ludziom pewnym siebie.

Jeśli uważasz artykuł za pomocny, lub masz własny pogląd i rady na ten temat, ODWAŻ SIĘ skomentować! :)

You may also like...

 • Natalia_kowalczyk

  świetny artykuł ;) jeśli nie pokochamy siebie to nie możliwe jest byśmy czuli się dobrze we własnym i innych towarzystwie, a bez tego nie ma szczęścia ;/

 • Tymek126

  Mi strasznie brakowało pewności siebie. Ogólnie ponoszę ostatnio same porażki i cieszę się z coraz mniejszych rzeczy. Ten artykuł jak i filmik coś we mnie ożywił i mam nadzieje, że wytrwa to więcej niż 5 minut :D Dziękuje za niego! Czuję, że mi pomógł!

 • Greg

  Nie wiem do końca jak tu trafiłem ,ale bardzo się z tego cieszę.

 • Firmacom

  Taaaa… na papierze to wszytko jest proste.

  • Blady

   Nikt nie mówił że będzie łatwo. Najtrudniejsze jest przełamanie się do działania. Potem będziesz pozytywnie zaskoczony jak to, co wydawało ci się trudne, po pewnym czasie przychodzi bez najmniejszego wysiłku :)

 • Curumim

  Trafiłem tu dzięki filmikowi stan up-time i powiem szczerze jest to 3 artykuł który czytam na tej stronie i póki co czuje się lepiej :) myślę że jutro ten stan minie wtedy poprostu będzie trzeba przeczytać to jeszcze raz :) dziękuje Administratorowi tej strony za to co robi i za te wszystkie artykuły , Dodam jeszcze że trenuje sztuki walki od 3 lat i mam bardzo słabą pewność siebie jak i motywacje ale po przeczytaniu wszystkich artykułów idę ćwiczyć nie ma na co czekać! do Firmacom przeczytaj to wszystko jeszcze ze dwa razy ,skup się i przemyśl wszystko a zrozumiesz że nie tylko na papierze wydaje się takie proste :) Pozdrawiam wszystkich !

 • dragon

  Pewność siebie jest bardzo ważna, ale może być trudną drogą. Większość tych rzeczy już dawno wprowadziłem w życie, uczę się ich na nowo niemal każdego dnia. Ale ludzie często dość niechętnie patrzą na osoby bardzo pewne siebie, bo one trochę „odstają”. Może być tak, że będzie się wiele rzeczy robiło samotnie. Nie twierdzę, że to złe, ale trudne z pewnością.
  To dobry artykuł :)

 • Head

  bardzo dobry artykuł jak i cała strona, cieszę się że tutaj trafiłem :)

 • Archer01

  Dziekuje;)

 • Monika

  świetny artykul , świetna strona ! Wielki plus !!!

 • albin kolano

  pomocne :)

 • Rafał

  Artykuł jest niesamowity :)

 • kicek

  super artykuł, pozytywnie nastawia do zmiany:D

 • Kamil

  Bardzo dobry artykuł. Ciesze się że na niego trafiłem.

 • Filip

  Realize it!

 • Łuki T.

  jak wszyscy niżej podpisani;p;) dziękuje za artykuł;)

 • Pedro

  dobrze prawi, polać mu!

 • muszka

  miałam gorszy dzień… ale po przeczytaniu kilku artykułów czuję się lepiej i wierzę w to, że mogę zmienić coś w swoim życiu. serdeczne dzięki, że jest ktoś kto potrafi tak zmotywować ludzi:)

 • maju

  mądre słowa, wszystkiego czego możemy się nauczyć już jest, już wymyślono, a to wszystko zawarte jest w książkach i słowach innych ludzi, więc uczmy się :)

 • me

  Pozwolę sobie zacytować z tego artykułu: „jeśli nigdy nie podejdziesz do obcej osoby, która wydaje ci się interesująca, to na 99,999(9)% jej nie poznasz.” – a co jeśli będziemy ćwiczyć tą pewność siebie, zdobędziemy się na odwagę, podejdziemy a ta osoba nas tylko wyśmieje? Wtedy człowiek może już kompletnie zatracić wiarę w siebie i pewność.

  • http://odwazsiezyc.pl/ Marcin

   W tym właśnie tkwi pewność siebie. Co tak naprawdę dzieje się, gdy np. dziewczyna cię oleje? Nic poza tym, że jej nie poznasz, wiesz już natomiast, że nie straciłeś szansy, nie jesteś nigdzie indziej, niż w tym samym miejscu, natomiast gdy cię nie oleje, to masz nową znajomość. Nic nie możesz stracić, a wiele zyskać. Trzeba tylko nauczyć się akceptować pewne rzeczy, na które wpływu mieć nie możemy i uświadomić sobie, że nie ma nad czym się załamywać, po prostu od razu wiesz, że do siebie nie pasujecie, paradoksalnie, lepsze to niż tkwienie w wiecznej wątpliwości.

   • me

    Dzięki za odpowiedź, to co mówisz ma sens wiec może czas spróbować ;) Tak w ogóle fajny blog

   • starline

    Z tego co piszesz wynika, że najprościej jest podejść do osoby i zagadać… no dobrze tylko co powiedzieć? Odrazu rzucić ‚hej podobasz mi się?’ czy raczej zacząć do czegoś innego? Nie do końca zgadzam się z tym że ‚nie ma nad czym sie załamywać’ bo kiedy nam zależy na tej osobie odrzucenie moze mocno zaboleć, a spotykanie takiej osoby np: na mieście wprawiać w zakłopotanie

    • http://odwazsiezyc.pl/ Marcin

     Zagadaj tak jak myślisz, im dłużej się nad tym zastanawiasz, tym dłużej zwlekasz, nie dam ci zestawu tekstów, „z którymi się podchodzi”, bo takiego czegoś nie ma. Rób tak jak dla ciebie najswobodniej, nie udawaj kogoś innego, a czy naprawdę może ci zależeć na osobie, której dobrze nie poznałeś? ;)

     Tutaj przykładowy filmik ze „spontanicznym” podchodzeniem – http://www.youtube.com/watch?v=USBaJQKW2Kg wystarczy się przełamać, prędzej czy później się oswoisz z tym stanem i to nic trudnego. Pozdro.

 • Nina

  Tekst ma swoją charyzmę, lubię ludzi którzy potrafią przedstawić co w życiu się liczy.

 • kemek

  dostalismy narzedzia i instrukcje obslugi teraz nalerzy wprowadzic slowo w czyn ;pp

 • Sonia

  Haha, odważyłam się skomentować i stwierdzam, że ten artykuł jak i cały Twój blog plus kanał na YT to po prostu strzał w dziesiątkę dla każdego człowieka, który chce się rozwijać, ale najzwyczajniej brak mu chęci, motywacji, kopa.
  Tu można to znaleźć i błagam, nawet jeżeli kiedyś stwierdzisz, że pisanie tych artykułów dalej nie ma sensu, zostaw tę stronę i przenigdy jej nie usuwaj.
  I wgl to naprawdę dzięki. Robisz coś, dzieki czemu na niektórych twarzach gości uśmiech, a to jest jedna z piękniejszych rzeczy jaką możesz podarować innemu człowiekowi.

  • http://odwazsiezyc.pl/ Marcin

   Łał, dzięki Ci wielkie ;)

 • threedog

  Super strona, wielkie dzięki! :)

 • Ig

  Świetny artykul naprawdę pomocny zacznę przetestowywac te rady :)

 • Grzesiek

  Chciałbym bardzo podziękować autorowi za ten tekst

 • PniX

  Dzieki za świetny artykuł i rady. Dzieki za to że dajecie siłe i motywacje i poświęcaci swój czas by inni byli też szczęśliwi :)

 • Julia

  dziękuję za to, że starasz się pomóc ludziom, którzy nie wierzą w siebie.
  mam nadzieję, że wkrótce podziękuję Ci za to, że trochę odmieniłam swoje życie ;)

 • danger

  Artykuł pomocny.

 • Damian

  Bardzo dobry artykuł. Jestem osobą nieśmiałą z małą pewnością siebie, typowym introwertykiem, niestety przez to omija mnie wiele wspaniałych rzeczy w życiu. Ten artykuł da mi motywację do podjęcia kolejnej próby podniesienia pewności siebie. Dziękuję Wam.

 • Dżusii

  Dobre przypomnienie, tez ciesze sie ze tu trafilam ;) świetna strona, bardzo motywujaca!

 • ZAnA

  Bardzo przydatny artykuł i naprawdę budujący :)

 • Jacek

  Dzięki, wcielam to w życie od zaraz i zobaczymy, co będzie :)

 • przem

  to jest prawda tutaj co jest napisane , ja jestem polpewnym siebie czlowiekiem, wiec ten artykol mi pomogl,polacy ogolnie maja poczucie nizszosci ale przez takie stronki statystki powinny spadac ;p pozdr

 • Dawid

  Dzięki za dobre rady :D

 • anett

  Bardzo ciekawy artykuł, wierzę, że mi pomoże, trzeba działać! :)

 • Aga

  całe życie byłam nieśmiała, powoli staram się to przełamywać, wiem, że jest już dużo lepiej niż kiedyś, ale i tak chcę iść do przodu i ciągle się zmieniać, stać się pewną siebie :) super artykuł, mam nadzieję, że pomoże!

 • Łukasz

  Pozytywnie motywujący artykuł dzięki temu mogę bardziej opanować swoje myślenie i postrzeganie wszystkiego :).

 • biff

  fajny i przydatny artykuł, dla mnie w szczególności pozycja 6

 • Koperek

  Zgodzę się ze wszystkim, jedyne do czego mogę się przyczepić to punkt 1. Nie możesz odrzucić lęku tzn chodzi o to żeby zaakceptować że jest i zmienić myślenie na pozytywne. Nie możesz lęków się pozbyć, im bardziej będziesz chciał się ich pozbyć tym bardziej wrócą. Najpierw akceptacja strachu i lęków potem zmiana.

 • niepewna

  masz rację, trzeba pokonać strach. Ja mam taki, że mam wrażenie, że źle wyglądam. Robię już wszystko serio, dieta, ćwiczenia, bielizna wyszczuplająca z e felina i wraz mam wrażenie, że jeszcze przy tuszy jestem. Brak mi pewności siebie.

 • Dawid

  Jestem tak niepewny siebie, ze mam smialosc zostawic tu swoj pierwszy osobisty komentarz. Te slowa mnie najmocniej motywuja do nabierania pewnosci siebie
  „nawet jeśli ci się nie uda, to z każdego niepowodzenia wyciągniesz wnioski i zawsze będzie do krok do przodu.”

 • telim~

  Bardzo pomocny artykuł, dziękuję.

 • Błażej Bojek

  Od czasu gdy zaczołem szukać w sieci tekstów filmów motywujacych moje życie zaczeło się zmieniać.Trafiłem na tą strone polecam bardzo ciekawe artykuły i filmiki i hasła :)

 • Ricardo

  Bardzo dobra robota kolego:)

 • miska lojek (mGreen)

  :)

 • Artur Kowankowski

  Hej bardzo dziękuje za artykuł jest wręcz świetny.
  Ja pewności siebie nauczyłem się za pomocą kursów internetowych. Jeden z nich jeżeli to kogoś interesuje dostępny jest na stronie: http://lifearchitect.pl/lifearcadia/
  Pozdrawiam